31 Mayıs 2012 Perşembe

Dublaj Çalışmam - Tekkonkinkreet

Dublaj çalışmam derken; Tekkonkinkreet isimli animasyondan bir kesitte küçük bir Japon çocuğu seslendirdim. Kafasında kedi başlığı olan, arkasında tuvalet kağıdı asılı olanı. İlk cümlem: "Kavga başlatıp sonra da kaçmak ne kadar yanlış!". Orjinalinde cazgır sesli bir çocuk ama kendimi Japonların çıkardığı uzatmalara kaptırmadan Türkçe tadında bir dublaj yapmaya çalıştım. Videodaki tüm sesleri tasarlayan Harun Dinç'in blogundan video ve ilgili yazısı:
"İtü Müzik Teknolojileri Ses Tasarımı Bölümü Görüntü İçin Ses dersi finaline, tamamı bana ait olan bir Ses Tasarımı yapmam isteniyordu. Ben de bunun için bir dönem boyunca Cevdet Erek hocamın bize anlattıkları doğrultusunda bir ödev hazırladım. Sizlere de yaptıklarımdan bahsedeyim..

Yaklaşık 2 dakikalık görüntünün Ses Tasarımı günlerimi aldı, bizi bayağı terletti. Filmdeki seslerin hemen hemen hepsi (motor ve araba sesleri dışında) tarafımca Mirac Prod. Stüdyosunda kaydedildi. Sesleri kaydederken zaman zaman kılıktan kılığa girdik, kah hopladık zıpladık. 

Ayak sesleri ve koşma sesleri katmanları senkronizasyon açısından en çok uğraştıran nokta oldu açıkçası. Her karakter için ayrı ayrı ayak ve koşma seslerini farklı ayakkablarla kaydettik diyebilirim. Vücut etkileşimleri için bizzat karakterlerin o anda yaptı hareketlerin aynısını yaparak onların çıkardığı etkileşime çok yakınını oluşturmaya çalıştım. Çevresel faktörlerde de sokak, cadde ambiyanslarını aynen yerleştirmek çok kolay olmadı. Dublaj konusunda ilk kez deneyim yaşıyor olmamıza rağmen Selçuk Sunman, Melek Reyhan Dinç ve Ben, hocalarımdan ve izlettiğim çevremden güzel tepkiler aldık, beğendiler.Selçuk filmdeki iki karakteri seslendirdi, Japon animelerde ve bizim yerli piyasada olduğu gibi ufaklığı da erkek olmasına rağmen Reyhana bıraktık. :) Ufak bi dublaj işini, gözlüklü olan çocuğu da ben seslendirdim. :)

Araba seslerini kaydetmek çok zor olacaktı. Çünkü filmdeki araçlar model olarak çok eski ve ben bu filmdeki arabaların altına 2007 model bir aracın sesini kaydedip koyacak olsaydım çokta hoş bir görüntü ortaya çıkmayacaktı. Bu sebeple ben stok sesler kullanmayı tercih ettim. Bunun için de BBC’nin ses bankasından faydalandım. Bunu bile yapmak tabi ki çok uğraştırıcı oldu. Her aracın farklı bir korna tipi, farklı bir motor sesi vardı ve arayıp bulmak hayli zordu. Sonucunda fena bir sonuç elde etmedik doğrusu.

Foley kayıtlarını AKG C414 Condensatör mikrofon ile kaydettim, dublajlar da keza öyle. Cardioit yakın mikrofonlamayı tercih ettim. Bir takım ambiyansları da uzak mikrofonlama ile kotarmaya çalıştım. 

Ses Tasarımını Cubase 5’te yaklaşık 35 kanalda devasa bir otomasyon sonucunda elde ettim. Çok küçük senkronizasyonlarda bile iyi sonuç verdi. Mixlerde compressor ve Reverb dışında çok fazla bir şey kullanmadım. Daha çok otomasyonlarla hallettim her şeyi. Cubase’de görüntü export edemediğimiz için sesleri audio olarak alıp herhangi bir görüntü işleyici programda (ben Adobe Premiere 5.0 kullanıyorum) sesle görüntüyü birleştirdim.

Siz de bu konuya ilgili iseniz dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı var:
48000 hz Sample Rate’te çalışmak görüntü için ses tasarımı yapıyorsanız çok önemli, gözden kaçırmayın derim. 44100 ile çalışırsanız uzun dakikalarda yavaş yavaş sesin kaydığını farkedersiniz. Bu yüzden 48 kHz e ayarlamayı unutmayın Sample Rate’inizi.

Müzik olarak içinizden bazılarının dikkatli dinlediğinde tanıyacağı şarkılarımdan birinin drum ve bass’ını kullandım ve altına da yeni bir melodi ekledim. Söylemeyeceğim siz bulun. :)

Benim de bu alanda yaptığım ilk çalışmaydı ve yaparken çok eğlendim, çok öğrendim. Kariyerime ve yapabildiklerime bir alanda daha, bir artı daha eklendi. Umarım sizler de beğenirsiniz.

Sevgiler,
Mirac"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder