1 Haziran 2012 Cuma

"Friend of Fans" ve Zayıf BağlarFacebook Insights'larla haşır neşir mesai saati geçirenler bilir "Friends of Fans" metriğini. Benim gibi de, oturtamazlar bir yere raporlarında. Markanın Facebook'taki görünümü yada geleceği için nasıl bir öngörü sağlar ben şahsen çözemedim. Fikri olan varsa bana ulaşsın sevinirim. Bu kullanamama durumu başka analistlerin de gözüne batmış ki "Why “Friends of Fans” is a completely useless metric" isimli yazıyla karşılaştım. Tıklayıp hızlıca okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi gelelim benim bu metrikle ilgili hayali hipotezime :

Ben bu metriği raporuma oturtamasam da, geçtiğimiz sene çokça ilgilenip kafayı sıyırttığım bir teoriye cuk diye oturtuttum. Mark Granovetter'in "The Strength of Weak Ties" theorisi... "Zayıf Bağların Gücü"... 1973 yılında ortaya atılan bu teoride az miktarda güçlü bağlara yani yakın ilişkilere yer vermektense, çok miktarda zayıf bağlara sahip olmanın bilgi akışı bakımından daha faydalı olduğu ortaya atılıyor. Makalenin metodolojisinde insanların iş bulma süreçlerinde yakın ve uzak ilişkileri inceleyip bu sonuca ulaştı Mr. Granovetter. Ama nasıl oldu bu? Hep demez mi iş arayan gençler; "Bizim dayımız yok ki soksun bizi bilmemne yere!". O kısmını bilemeyeceğim ama reklamcılık tarafından bakacak olursak bilgi akışı demek, üretilen reklam kampanyasının yayılması demek. İnsanlar arasında bu bilginin (kampanyanın) yayılması da zaten esasında Word of Mouth dediğimiz güzel şeyin ta kendisi. Word of Mouth'ı sağlayacak yani kulaktan kulağa yayılacak olan reklam kampanyaları için zayıf bağlara ihtiyaç vardır. Zamanımızın en büyük Word of Mouth platformu Facebook'tur. Facebook'taki hayranlarımızın arkadaşları (ve de onların arkadaşları) bizim zayıf bağlarımıza girer ve böylece bu "Friends of Fans" aslında bizim ne kadarlık bir yayılma gücüne sahip olduğumuzu gösteren bir gövde gösterisidir.

Kafamız mı karıştı? O zaman özetle:

Facebook bu metriği, zayıf bağlarımızla ulaşabileceğimiz potansiyeli gözümüze sokmak için koymuştur; çünkü zayıf bağlar Word of Mouth için, Word of Mouth ta pazarlama için candır!


Reyhan a.k.a. Word of Mouth Lover

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder