2 Ağustos 2012 Perşembe

Facebook Insights`ta Ileti Saatleri


Facebook Insights tan post level data alınca postların başında tarihleri olduğunu görmüşsünüzdür. Tüh Posted başlıklı kolonda tarih var ama saati de verseymiş keşke facebook dememek elde değil di mi? Hişş hişş biliyorum sen de saatin aslında orada verildiğini ama tarihin üstüne tıklayınca yanında gizlendiğini farketmeyen o ezici çoğunluktansın. Değilsen de aferim. O zaman şöyle yapıyoruz: 
Posted yani tarihlerin yazılı olduğu kolonu yukarıdan seçiyoruz, Excel de en üst sekmelerden Data, Text to Columns adımlarını izliyoruz. Açılan pencerede Fixed Width seçili olsun. Next, Next, Finish. Artık Posted’ın bitişiğinde yeni bir kolon açıldı. Gördüğün gibi saatler GMT+2 yani Türkiye’ye göre ayarlanmamış. Pasifik saatine göre ayarlı. Türkiye saatine göre 10 saat geriden geliyor. Boş bir sekmeye tıkla, 10:00 yaz. Sonra yeni bir kolon açıp (ben başlığını Turkiye saati koydum) en üstteki pasifik saatini, içine 10:00 yazdığın sekmeyle topla.
Örn: =B2+$C$2
Buradaki örneğe göre C2 ye yazmıştın 10:00 diye. B2 den aşağı kadar çek formülün uygulansın tüm satırlara. İşte oldu. Artık hangi saatlerde fanlarımız daha aktif görebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder