30 Ağustos 2012 Perşembe

Gerçekten Coca-Cola'sız Bir Dünyada Yaşamak İstiyor Musun?


Breaking Bad'in son bölümünde yer alan ürün yerleştirme gerçekten kendinden bahsettirmeye değer nitelikte. Ürün yerleştirme denilince aklımıza gelen "Bu programda ürün yerleştirme bulunmaktadır" havasındaki tabuyu ilk olarak kafamızdan atalım. Öyle dizide masanın üstüne reklamı yapılan ürünün paketini koymak, dizideki billboardlara reklamı yerleştirmek ya da dizide sokak tabelalarına ürünün adını koymak değil bu. Hem bu ürün yerleştirme görsel değil, işitsel. Yani kelimelerin gücü konuşuyor bu reklamda. Bu sayede de bir o kadar havalı oluveriyor. Ve şu tepkiyi verdirtmiyor: "Hımm, ürün yerleştirme tamam reklam işte". Şu tepkiyi verdirtiyor: "Ne biçim bir reklamdı bu, wauww!". 

Diyalog şu şekilde gelişiyor. Breaking Bad'in Walter'ı rakip Meth satıcılarıyla %35'lik bir dağıtım yüzdesi almaları karşılığında birlikte çalışmaya ikna etmek için buluşuyor. İkna etmek zorunda, çünkü adamlar isterseler çeker vururlar. Sahnede gergin bir ortam hakim. Walter bu kısa ve etkili ikna konuşması sırasında, ürettiği malın kalitesini anlatmak için şu cümleleri kullanıyor: 


Walter: Seninki kolej basketbol takımıysa, benimki the New York Yankees. Seninki sıradan basit markasız cola. Benim yaptığım Klasik Cola.

Declan: Öyleyse seni şuanda tam burada harcarsak, çölde bırakırsak, piyasada kola olmaz, dimi? Gördün mü nasıl işlediğini? Sadece biz. 

Walter: Gerçekten Coca-Cola'sız bir dünyada yaşamak istiyor musun?

İşte böyle. Gerçekten Coca-Cola'sız bir dünyada yaşamak istiyor musun siz sevgili okuyucum?(Ben şahsen pek kola içmem, markası farketmez ama benim gibi azınlığı göz önünde bulundurmuyoruz) Walter konuşmasına Klasik Kola ile başlıyor ve Coca-Cola ile bitiriyor. Biz izleyiciler de, tüm duyularımızı dizinin hizmetine açmış, sahnenin nasıl sonlandırılacağını beklerken bu etkili ürün yerleştirme ile Coca-Cola'sız bir dünyada yaşanılamayacağı gerçeğini zihnimize alıp, diziyi izlemeye devam ediyoruz. 

Böylece dünyanın en iyi ürün yerleştirme sahnelerinden birini, dünyanın en iyi dizilerinden birinde izlemiş oluverdik(İyilik görecelidir).

İyi seyirler klasik kolalı dünya...

Not: Yukarıdaki Walter eşim tarafından önceden çizilmişti, ekledim. Teşekkürler kendisine. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder