28 Eylül 2014 Pazar

Hiphop Bitmiş Gençler Dağılın

Hiphop biter mi bitmez mi bilemem ama sen başlığa takılma çünkü Hiphop'ın gidişatı konusunda bize veriler yeter; veriler her zaman doğruyu söyler. Dünya'da ve özellikle Türkiye'de "Hiphop"a 2004'ten beri neler oluyor gel birlikte bakalım.

Dünya'da "hiphop" kelimesinin Google'da 2004'ten bu yana gerçekleşen arama trendi:

Gördüğünüz üzere aramalar düşüyor. 2005'ten sonra yaşanan düşüş 2007'ye kadar sürüyor. 2007-2008'de yaklaşık 1 yıl düşüş duruyor ama sonra düşme daha da ivmeleniyor. Günümüzde ise 2004 yılındaki popülerliğinin yalnızca %34'üne sahip.

Eşim Mirac'la (bildiğiniz Mozole Mirach) geçirdiğim dolu dolu Hiphoplı yaklaşık 9 yılın ardından edindiğim tecrübe Türkiye'deki Hiphop'ın Dünya trendinden biraz farklı hareket ettiğini söylüyor. Bakalım Google aramaları bu konuda ne diyor:


Türkiye'de durumlar fena! Hız kesmeden düşüyor aramalar. 2014'te, 2004 Nisan'ının %10'u kadar "hiphop" araması var. 2004 yılı ile günümüzü karşılaştırdığımızda çok az evde internet olduğunu, akıllı telefonların olmadığını fakat aramaların günümüzün 10 katı kadar olduğunun altını çizmek isterim. Hiphop'a olan ilginin azalıp azalmadığını öğrenmek için bir tek Google Arama Trend'leri yetmez elbet, bir çok parametre var cevaplanması gereken. Mesela; 2004'te akıllarda yer alan artık "hiphop nedir ki arkadaşım?" sorusu günümüzde ortadan kalkmış ve böyle bir arama yapma ihtiyacı bulunmuyor olabilir ya da bunun gibi onlarca senaryo.

Türkiye'nin Dünya'da "hiphop" aramalarındaki yoğunluğuna bakalım:

En yoğun aramalar Myanmar'dan yapılıyor. Evet çok ilginçtir ki uzun yıllardır askeri rejimle yönetilen ve fakir bir halka sahip Myanmar günümüzde en çok "hiphop" aramalarının yapıldığı yer. Türkiye ise Myanmar'la karşılaştırıldığında %7'si kadar aramaya sahip. Türkiye; 2005 Mart'ta Dünya'da hiphop aramalarının yoğun olarak yapıldığı yerler arasına giriyor, ta ki 2010'un yarısına kadar. 2010 yılından beri Dünya'daki aramalarda Türkiye pek bir yer kaplamıyor diyebiliriz.

Aklıma eskiler, çok eskiler geliyor. Breakdansların yapıldığı hiphop partileri; ve sonra onların bir bir kendini "Türkçe Rap" partilerine bırakması. Öyleyse ya "hiphop" aramasının yerini başka aramalar aldıysa; RAP gibi ;) Türkiye'de "rap" aramalarının trendine bakalım orada durumlar nasılmış:


Oh! Hiphop can çekişse de, rap yaşıyormuş. 2009'da ve 2012'de en yüksek arama yoğunluğunu yaşamış.Yine de bir düşüş olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Günümüzde ise 2012'deki arama hacminin yalnızca %32'sine sahip.

Bu mini trend analizi son bir arama sorgusuna bakmadan bitiremeyeceğim. Acun'un Yetenek Sizsiniz'i sayesinde tüm Türkiye'ye sanki Türkçe Rap buymuş gibi tanıtılmasını sağlayan başımızın kara belası "Arabesk Rap". Kaliteli arabeske var bir sempatim. Orhan Baba diye bir gerçek var bir kere. Rap zaten gençliğimizin göz bebeğiydi. Ama şu "Arabesk Rap"! Ah ah.. Haydi bakalım grafikteki kırmızı çizgi ile kendileri ne diyor bize:

Ne dediğini ben söyleyeyim: "Aslında 2012'de Rap'te yükseliş falan olmadı. O benim yükselişimdi" diyor ve pişmiş kelle gibi sırıtıyor!


3 yorum:

 1. hocam sadece "hiphop" ve "rap" anahtar kelimeleriyle bunu anlayamayız mesela aklıma geçenlerde Harun Abi'nin Da Poet ile olan Bugünde Bitti adlı eseri geldi dedim dinleyeyim Youtube'dan aratıp izledim, Google'dan aratsam yine Mozole Mirach Bugünde Bitti şeklinde aratırdım, artık herkesin sevdiği belli türkçe rap sanaçıları var ve genelde ismen arama yapılıyor.

  YanıtlaSil
 2. Güzel yazı olmuş fakat sizinle aynı fikirde değilim. Halil Sezai, Aydilge, Emre Altuğ vb. sanatçılar rapçilerle feat atıyorsa ve sosyal paylaşım sitelerinde kullanıcı profil resimlerinde veya kapak fotolarında Türkçe Rap piyasasından simalarla karşılaşıyorsak bilmeliyiz ki Türkçe Rap ilerliyor.

  Ayrıca kimse Google'a rap, hiphop yazarak şarkı dinlemez. Bir de rapçi isimleriyle ilgili bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bakalım Rap mi çok aratılıyor rapçi isimleri mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yorumun için teşekkür ederim. :) İlk olarak burada neredeyse hiç yoruma yer vermediğimi, onun yerine dataya başvurduğumu ve sergilediğimi belirtmek isterim. Eğer başlığa takıldıysan o sadece daha iyi yayıncılık amacıyla koyulmuş bir başlık. Yazının ilk cümlesinde açıklamasını yapıyorum. Hiphop iyiye kötüye mi gidiyor bilemem, sadece internetteki arama hacimleri ile de buna karar veremeyiz ama inceleyebiliriz. Belki bir gün başka arama sorguları (dediğin gibi rapçi isimleri ile olabilir) bir araştırma yapıp onu da yayınlarız.

   Sevgiler

   Sil